Czy polisa OC pokryje szkody wgniecenia błotnika?

Czy polisa OC pokryje szkody wgniecenia błotnika?

Czy polisa OC pokryje szkody wgniecenia błotnika?

Czy polisa OC pokryje szkody wgniecenia błotnika? Technologia PDR, czyli usuwanie wgnieceń bez lakierowania z karoserii samochodów, jest stosowana, gdy karoseria samochodu jest pokryta nowoczesną powłoką polimerową, która zachowała wytrzymałość i elastyczność. Precyzyjne narzędzie w rękach fachowca mogą zdziałać cuda. Jednak kierowcy zgłaszający się do naszego warsztatu specjalizującego się w usuwaniu wgnieceń bez lakierowania pytają, czy taką usługę można pokryć z polisy OC?

Czy polisa OC pokryje szkody wgniecenia błotnika?

Koszty usuwania wgnieceń z karoserii bez lakierowania (PDR) są kilkakrotnie niższe od metod tradycyjnych. Nasi specjaliści nie muszą demontować elementów nadwozia, aby wykonać naprawę, nie zastępują też uszkodzonej karoserii nowymi częściami. Ponadto nasz fachowiec nie wykorzystuje do usuwania wgnieceń na błotniku szpachli, nie stosuje wygładzania. Warto wiedzieć, że przy naprawach PDR wszystkie czynności są wykonywane na samochodzie.

Czy polisa OC pokryje szkody wgniecenia błotnika usuwane metodą PDR? Tak, ponieważ ubezpieczyciel nie ma podstaw nieuznania metody usuwania wgnieceń błotnika bez lakierowania za niezgodną z jego wytycznymi. Ponadto to właściciel samochodu poniósł szkodę i to od niego zależy wybranie najskuteczniejszej metody usunięcia jej skutków. Ważne! Jeżeli usuwanie wgnieceń będzie następowało z OC sprawcy, ubezpieczyciel będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania w takiej wysokości, jaka umożliwi przywrócenie błotnika do stanu poprzedniego. Przy rozliczeniach bezgotówkowych, nie zapłacisz za naprawę z własnej kieszeni, należność uiści firma ubezpieczeniowa.

Jeżeli wybierzesz rozliczenia gotówkowe i zdecydujesz się na usuwanie wgnieceń na błotniku bez lakierowania, czyli metodę znacznie tańszą od tradycyjnej, powstała różnica kwotowa pozostanie w Twojej kieszeni. Pamiętaj, że na podstawie obowiązujących przepisów nie jesteś zobowiązany do wybrania konkretnej metody naprawy, samodzielnie decydujesz który sposób efektywniej wyrównuje Twoje straty.   

Jeżeli pokrywanie szkody będzie następowało z autocasco, ponieważ wgniecenia nastąpiły w wyniku aktów wandalizmu lub gradobicia, ważne będą zapisy znajdujące się w polisie AC. Przeważnie w OWU podany jest sposób postępowania przy usuwaniu konkretnych szkód. Jednak umowa nie zawiera wykluczeń takich jak niemożność usunięcia wgnieceń w błotniku metodą PDR, ubezpieczyciel sam może wskazywać ten sposób usunięcia szkody. Jest to rozwiązanie dobre również dla właściciela pojazdu, ponieważ naprawa przebiega szybko i nie ponosi on żadnych strat związanych z obniżeniem wartości samochodu.

Aby skutecznie wyprostować wgniecenia PDR, specjaliści z naszego warsztatu używają:

  1. Specjalne narzędzia w postaci dźwigni, haków. Z ich pomocą, stosując pewne wysiłki od wewnątrz, możemy przywrócić kształt metalu. Narzędzie wkłada się do otworu technologicznego i przy ostrożnych ruchach dociskowych metal wraca na swoje pierwotne miejsce.
  2. Jeśli wgniecenie jest małe, możemy zastosować urządzenie próżniowe. Nakłada się je na uszkodzenie i dzięki spadkowi ciśnienia wgniecenie jest usuwane.
  3. Technologię PDR  stosuje się, gdy nie można zbliżyć się do uszkodzenia od drugiej strony: nasadki mocuje się specjalnym klejem. Po 10 minutach nakładany jest mini-lifter, którym specjalista ciągnie aplikator do siebie. Klej bardzo łatwo usuwa się roztworem alkoholu, nie psując powłoki lakierniczej.
  4. Przy bardzo małej deformacji, z możliwością dostępu od tyłu, wystarczy delikatnie stukać gumowym młotkiem. Z drugiej strony umieszcza się drewniany klocek lub specjalne trzpienie owinięte szmatami.

W końcu to miejsce jest dopracowane i nikt nie może nawet pomyśleć, że kiedyś było tam wgniecenie. Za pomocą zestawu specjalnych narzędzi do usuwania wgnieceń nasz pracownik szybko usunie ślady gradu na masce i dachu, ślady parkowania kontaktowego na drzwiach samochodu.

Główne różnice między technologią PDR a tradycyjną naprawą karoserii:

  1. Element samochodu powraca do swojego pierwotnego wyglądu bez uszkodzenia lakieru.
  2. Nie ma potrzeby używania szpachli, materiałów ściernych i wielu innych rzeczy, które zwykle są używane w warsztatach blacharsko-lakierniczych.
  3. Nadwozie samochodu jest nadal polakierowane fabrycznie, co z pewnością będzie grało na Twoją korzyść przy jego sprzedaży.
  4. Podczas naprawy część nie jest usuwana z karoserii i nie jest wymagany dodatkowy demontaż, co oszczędza czas.
  5. Naprawy zajmują znacznie mniej czasu. Naprawa wgniecenia trwa od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.
  6. Koszt usuwania wgnieceń błotnika bez lakierowania jest zawsze indywidualny, ponieważ cena uzależniona od ilości i stopnia naprawy.

Usuwanie wgnieceń bez lakierowania chroni sprzedawców aut przed stratami. Po pracy profesjonalisty nikt nie zobaczy śladu wgniecenia. Niemożność zobaczenia gołym okiem miejsca usuniętej wady może znacznie uprościć życie nie tylko kierowcom, ale także dużym dealerom sprzedającym samochody. Zdarza się, że samochód uległ uszkodzeniu podczas transportu, czy później przez grad lub działania wandali. Istniejąca wada karoserii znacznie obniża koszt samochodu, co przeradza się w spore straty dla salonów samochodowych. A usuwanie wgnieceń bez lakierowania może bez trudu rozwiązać ten problem. Właściciel samochodu nie będzie miał problemu z pokryciem szkody wgniecenia błotnika z OC sprawcy.